БИС ЗА ПРАВОПИС!

Правописне радионице и предавања у оквиру манифестације

Март, месец српског језика

У оквиру манифестације Март, месец српског језика коју организује Друштво за српски језик и књижевност Србије уз учешће многобројних чланова подружница диљем Србије, професор српског језика и књижевности Сања Перовановић, ментор Регионалног центра за таленте у Чачку, члан Подружнице Друштва за Моравички округ, одржала је 9. марта 2024. радионицу Бис за правопис за полазнике свих научних дисциплина Регионалног центра за таленте, ученике основних и средњих школа, на Агрономском факултету у Чачку. Циљ радионице је обнављање и стицање нових знања из правописа, повезивање са израдом научноистраживачког рада, те језичке норме и информатичке писмености у обради текста. Конципиране су две креативне радионице које активирају ученике у групном и индивидуалном раду, а професор је био модератор и ментор који објашњава и отклања грешке и недоумице. Радионици су присуствовале стручни сарадник Регионалног центра Данијела Бугарчић и професор биологије у ОШ „Др Драгиша Мишовић” из Чачка, такође ментор Центра, Мила Басарић. Ученици, који се такмиче у различитим научним дисциплинама, били су вредни и заинтересовани како и доликује полазницима Центра који окупља најбоље ученике.

Циљ радионице :

·         Оснаживање правописних знања и отклањање недоумица.
·         Повезивање правописних знања са писањем научно-истраживачког рада.
·         Повезивање ортографске норме са информатичком писменошћу у обради текста.е са информатичком писменошћу у обради текста.

Теме:

·         Велико слово
·         Спојено и одвојено писање речи. Полусложенице
·         Скраћенице
·         Гласовне промене у правопису
·         Подела речи на крају реда
·         Интерпункција

Радиониц:

• Радни листићи (вежбања)
  • Окрени праву страну
  • Кахут правописни квиз